24. března 2025
Úvod
Pacienti vyžadující transplantaci solidních orgánů mají zvýšené riziko získání i komplikací očkováním preventabilních infekčních onemocnění způsobené základním onemocněním a jeho léčbou. Prevence infekčních onemocnění očkováním je velmi důležitou a nedílnou součástí jejich léčby. Cílem vakcinace je snížení morbidity a mortality způsobené preventabilními infekčními onemocněními. Zvýšené riziko infekcí je při imunosupresivní terapii. V této době je také snížená imunogenicita očkovacích látek a zvýšené riziko nežádoucích účinků živých vakcín. Očkování je potřeba pečlivě časovat tak, aby bylo dosaženo včasné ochrany, maximální imunogenicity a co nejmenšího rizika nežádoucích účinků.
Indikace jsou dané věkem a rizikovými faktory.
Vakcinace před a po transplantaci solidních orgánů je ve sdílené kompetenci registrujícího lékaře a specializovaného pracoviště (transplantačního centra, očkovacího centra, apod.). Informace o provedeném očkování, resp. doporučení k očkování by mělo být součástí propouštěcí zprávy a ambulantních zpráv pro registrujícího lékaře a naopak registrující lékař by měl jednoznačným způsobem (elektronicky nebo písemnou formou) poskytnout informaci o provedených očkováních specializovanému pracovišti.
Vzhledem k vysokému riziku infekčních onemocnění, nižší imunogenicitě očkovacích látek a kontraindikaci živých vakcín při imunosupresi je nutné pacientům poskytnout i nepřímou ochranu imunizací jejich blízkých kontaktů. Očkování neživými očkovacími látkami je u transplantovaných pacientů bezpečné a obavy z rejekce štěpu byly studiemi vyvráceny. Očkování živými vakcínami je při imunosupresivní léčbě kontraindikované (podrobnosti jsou uvedeny u jednotlivých onemocnění).